Allah Madem Cennete veya Cehenneme Gideceğimi Biliyor Beni Neden Yarattı?

ALLAH MADEM CENNETE VEYA CEHENNEME GİDECEĞİMİ BİLİYOR BENİ NEDEN YARATTI?

Yüce Allah Zariyat suresi 56.ayette;

“Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyururken bir hadis-i kutsîde de “Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim.”buyuruyor.

Bütün kâinat Allah’ın esmasının bir boyasıdır. İnsan bu kâinattaki fiillere bakarak nasıl bir Allah’a iman ettiğini daha iyi anlıyor. Mesela siz hiç acıkmayan biri olsaydınız Allah’ın er-Rezzak (rızık veren) esmasını, görme nedir bilmeyen ve dolayısıyla çevresindeki güzellikleri göremeyen biri olsaydınız el-Bâsir (her şeyi gören) esmasını anlayamazdınız. Eğer Allah evinizi, arabanızı, işinizi dolaylı olarak sizin yönetiminize vermeseydi yani siz onlara sahip olmasaydınız Allah’ın da bu koca kâinata nasıl sahip olup, onu nasıl yönettiğini anlayamazdınız. İşte Allah, bizler O’nu her daim daha iyi anlayıp en güzel şekilde tanıyarak O’na hakkıyla kulluk edelim diye bizleri yaratmıştır. Bu Allah’ın bizi yaratmasının bir hikmetidir. Diğer hikmeti ise şudur: Lisede bir matematik sınavına gireceğinizi varsayalım. Sınava beraber çalıştığınız arkadaşınızla tam sınava gireceğiniz esnada öğretmen yanınıza gelip “Sizin sınava girmenize gerek yok!” diyerek arkadaşınıza 90, size ise 30 verse, bu durum adil olur mu sizce? Olmaz ve böyle bir durum karşısında herkes itiraz eder.

Ben bir gün gelip sizi evinizden yaka paça alsam ve karakola götürsem. Orada da size bir sürü dayak attıktan sonra, “50 yıl cezalısın, gir hapse!” desem ve siz 50 yıl boyunca bana “Neden beni hapse attınız? Suçum ne? Ben burada olmayı hak edecek ne yaptım?” diye sormanıza rağmen ağzımı açıp da size tek bir kelime dahi söylemesem. Nasıl olurdu? Şüphesiz bu, kabul edilmez bir zulüm olurdu.

Tıpkı bu örneklerde olduğu gibi Allah, seni alsa ve direkt cehenneme koysa ve sen “Ya Rab, ben neden buradayım? Ben bunu hak edecek ne yaptım?” dediğinde de hiçbir açıklama yapmasa bu da çok hikmetsiz olurdu. İnsanın tüm nizam ve intizamıyla bu kâinatı hayret-fezâ bir hikmetle yaratan Rabbi’nin böyle bir hikmetten yoksun olduğunu düşünmesi, bulanık zihninin ışık geçirmeye müsamaha göstermeyen gafletindendir. İşte Allah, sen cenneti mi hak ediyorsun yoksa cehennemi mi, sana göstermek için seni bu dünya sürecine dâhil etti ve mesuliyetin sana ait olduğunu anlaman için de seni türlü imtihanlara tabi tuttu.

Yazar : Mehmet Yıldız

Diğer duyurular

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Cemaat Olmanın Önemi

Cemaat Olmanın Önemi Efendimiz(s.a.v.) meclislerle ilgili bir hadisinde şöyle buyuruyor: “Allah’ın(c.c.) yeryüzüne gönderdiği seyyah melekleri vardır. Bir meclis bulunca birbirlerine haber verirler: “Gelin falanca yerde

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Resulullah’ın(s.a.v.) Vefatı

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Vefatı Bir gün Resulullah’a(s.a.v.) bir vahiy geldi: “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.”

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.

204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Template

Daha fazla bilgi, yakında…
204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Külliye

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Garden

Daha fazla bilgi, yakında..
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Akademi

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Avrupa

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Mersin Foto 1 1
Hayalhanem Mersin Foto 2 1

Hayalhanem Mersin

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Istanbul Foto 1
Hayalhanem Istanbul Foto 2

Hayalhanem Istanbul

2019 yılında Beşiktaş’ta küçük kiralık bir daire ile İstanbul serüveni başladı. Bir süre sonra daha büyük bir yer arayışının ardından 2022 yılında Hayalhanem İstanbul 6 Katlı açıldı.