Sa’d b. Ebi Vakkas (r.a.) nasıl iman etmiştir?

SA’D B. EBİ VAKKAS’IN (r.a.)  MÜSLÜMAN OLMADAN ÖNCE GÖRDÜĞÜ RÜYA

Sa’d b. Ebî Vakkâs(r.a.), çocukluk yıllarından itibaren hem ailesi hem de Mekke halkı tarafından sevilen bir insandır. Annesi, çocukları içerisinde en fazla ondan razıdır. Sa’d(r.a.), anne ve babasına çok saygılı, onların bir dediğini iki etmeyen birisidir ve yıllar akıp giderken Sa’d artık on yedi yaşlarına gelmiştir. O gün tarihler milâdî 610’u aylar ise Ramazan’ı gösterir. Efendimiz’e(s.a.v.) o gün Cebrail’den(as) vahyin ilk mesajları ulaştırılır. Nübüvvetin bu ilk günlerinde iman edenlerin sayısı henüz dört kişidir. İlk iman eden Hz. Hatice(r.a.) ve ardından iman edenler ise; Hz. Ali(r.a.), Zeyd b. Harise(r.a.), Hz. EbûBekir(r.a.)’dir. İşte bir elin beş parmağını geçmediği peygamberliğin bu ilk günleri Hz. Sa’d(r.a.) bir rüya görür. Rüyada her yer kapkaranlıktır, tepeden bir dolunay görünür ve o dolunay, birden gelip onun göğsüne girer. Sa’d(r.a.) uyanır uyanmaz rüyanın etkisiyle sadık dostu Hz. Ebû Bekir’e(r.a.) gider: “Ya Ebû Bekir, ben bir rüya gördüm. Rüyamda bir dolunay göğsümün içine saplanıyordu.” der. Kendisi iman edeli daha birkaç gün olan Hz. Ebû Bekir(r.a.) ise, “Gel ey Mâlik’in oğlu! Seni rüyanda gördüğün o dolunay ile, o yolunu aydınlatacak nur ile tanıştırayım.” der. (Taberî, Târih, II, 216.) Sad’ı(r.a.) yanına alır ve birlikte Efendimiz’e(s.a.v.) doğru giderler. O esnada Allah Resûlü(s.a.v.) sırtı dönük bir şekilde namaz kılmaktadır. Sa’d Bin Ebî Vakkâs(r.a.), Ecyad mevkine geldikleri zaman birini görür. Uzaktan gördüğü kişiyi tanır ama sırtı dönük olduğu için çıkaramaz. Yanına yaklaştıkça heyecanı daha da artar. Allah Resûlü(s.a.v.) namazını bitirip bir anda kendisine dönünce Hz. Sa’d’ın(r.a.) dili tutulur. Ne diyeceğini şaşırır. Hayran hayran Efendimiz’e(s.a.v.) bakarken “Vallahi rüyamdaki ruh hali bu haldi.” der. Sa’d(r.a.) o güne kadar Efendimiz’i(s.a.v.) çok görmüş, O’nunla(s.a.v.) çok sohbet etmiştir ama o gün halasının oğlu Muhammed(s.a.v.) onun için bambaşkadır. Efendimiz(s.a.v.), Sa’d’ı(r.a.) yanına çağırır, ona İslâm dininden bazı bahisler anlatır. Aslında Hz. Sa’d’ın(r.a.) yüreğine iman tohumu dün gece gördüğü rüya ile atılmıştır ama son bir şey lazımdır. Kelime-i şehadet. Hz. Sa’d(r.a.) orada Efendimiz (s.a.v.) ile konuştuktan sonra kelime-i tevhidi dile getirerek Müslüman olur. Böylece on yedi yaşında İslâm ile şereflenen ilklerden olur. (Taberî, Târih, II, 216.)

Yazar : Mehmet Yıldız

Diğer duyurular

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Cemaat Olmanın Önemi

Cemaat Olmanın Önemi Efendimiz(s.a.v.) meclislerle ilgili bir hadisinde şöyle buyuruyor: “Allah’ın(c.c.) yeryüzüne gönderdiği seyyah melekleri vardır. Bir meclis bulunca birbirlerine haber verirler: “Gelin falanca yerde

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Resulullah’ın(s.a.v.) Vefatı

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Vefatı Bir gün Resulullah’a(s.a.v.) bir vahiy geldi: “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.”

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.

Kurban Poster 2
204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Template

Daha fazla bilgi, yakında…
204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Külliye

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Garden

Daha fazla bilgi, yakında..
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Akademi

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Avrupa

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Mersin Foto 1 1
Hayalhanem Mersin Foto 2 1

Hayalhanem Mersin

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Istanbul Foto 1
Hayalhanem Istanbul Foto 2

Hayalhanem Istanbul

2019 yılında Beşiktaş’ta küçük kiralık bir daire ile İstanbul serüveni başladı. Bir süre sonra daha büyük bir yer arayışının ardından 2022 yılında Hayalhanem İstanbul 6 Katlı açıldı.