İlk divan teşkilatını kim kurmuştur?

ATİYYE NE DEMEKTİR?

Hz. Ömer(r.a.) hilafet döneminde bir divan teşkilatı kurmuş ve bu uygulamayı da ilk kez yine o yapmıştır. Ashâbı beş zümreye ayırmış ve onlara yılda bir kez farklı miktarlarda verilen para anlamına gelen “atiyye” vermiştir. İlk zümreye Peygamber(s.a.v.) hanımlarını koymuş ve onlara yılda on bin dirhem vermiştir. İkinci zümreye Bedir Ashâbı’nı alıp onlara da yılda beş bin dirhem vermiştir. Hz. Ömer(r.a.) “Fey” gelirlerini yıllık “atiyye” ve aylık “erzak-ı müslimin” adıyla dağıtmış, bu dağıtımı yapması için bir divan teşkilatı oluşturmuştur. Hz. Ömer’in(r.a.) birikmiş malı Müslümanlara dağıtması muazzam bir anlayıştır ve bizim bugün bu anlayışı örnek almamız gerekir. Tabi ki Hz. Ömer’in(r.a.) mal dağıtmadığı istisna kesimler de vardır. Örneğin; bedevî yani ümmetle bütünleşmeyen Müslümanlar ya da cihada gelmeyenler, zor duruma düşmeleri müstesna bu gelirlerden hak alamamışlardır. Hz. Ömer(r.a.) bu Fey gelirlerinden annelere de çocuklarının sütten kesilmesi karşılığında vermiştir. Ama burada bir sorun meydana gelmiştir. Sütten kesilen çocuğa halife para veriyor, diye anneler çocuklarını erkenden sütten kesmeye başlamışlardır.

Hz. Ömer’in(r.a.) yardımcısı, yol arkadaşı ve eski bir azadlı köle olan Hz. Eslem(r.a.) anlatıyor: 

‘’Bir gece Hz. Ömer’le(r.a.) beraber Medine sokaklarında dolaşıyorduk. Bir ara bir evden çocuk ağlaması duyduk. Oradan döndüğümüzde, aynı ağlama sesi devam ediyordu. Ömer kapıya yanaştı ve elindeki bastonla kapıyı çalıp dışardan seslendi:

‘Ey kadın! Çocuğun ağlaya ağlaya helak olacak. Sustur şu çocuğu. Varsa halledemediğin bir derdin söyle!’ 

Kadın içeriden, konuşanın kim olduğunu bilmeden cılız bir sesle şöyle cevap verdi: ‘Ben de farkındayım ama ne yapayım? Halife Ömer ancak sütten kesilen çocuklara maaş bağlatıyor. Ben de o yüzden mecburen onu sütten kestim.’

Kadının bu sözünü duyan Hz. Ömer’in(r.a.) eli ayağına dolaştı ve düşünceli bir şekilde başını önüne eğerek hızla oradan uzaklaştı. Uzaklaşırken de dışardan seslendi: ‘Kadın sen bu çocuğu ağlatma. Yarın halife bu hatasını mutlaka düzeltecektir. Hadi, çocuğuna süt ver. Şu masumu daha fazla ağlatma!’’

Hz. Ömer(r.a.) yaşadığı bu hadiseden sonra kararını değiştirdi ve artık çocuklar doğar doğmaz “atiyye” adlı divan defterine yazıldılar. (İbn Kesir, El-Bidaye, VII, 140)

Yazar : Mehmet Yıldız

Diğer duyurular

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Cemaat Olmanın Önemi

Cemaat Olmanın Önemi Efendimiz(s.a.v.) meclislerle ilgili bir hadisinde şöyle buyuruyor: “Allah’ın(c.c.) yeryüzüne gönderdiği seyyah melekleri vardır. Bir meclis bulunca birbirlerine haber verirler: “Gelin falanca yerde

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Resulullah’ın(s.a.v.) Vefatı

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Vefatı Bir gün Resulullah’a(s.a.v.) bir vahiy geldi: “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.”

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.

Kurban Poster 2
204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Template

Daha fazla bilgi, yakında…
204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Külliye

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Garden

Daha fazla bilgi, yakında..
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Akademi

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Avrupa

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Mersin Foto 1 1
Hayalhanem Mersin Foto 2 1

Hayalhanem Mersin

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Istanbul Foto 1
Hayalhanem Istanbul Foto 2

Hayalhanem Istanbul

2019 yılında Beşiktaş’ta küçük kiralık bir daire ile İstanbul serüveni başladı. Bir süre sonra daha büyük bir yer arayışının ardından 2022 yılında Hayalhanem İstanbul 6 Katlı açıldı.