Hz. Zeynep(r.a.)  Kimdir? Efendimiz(s.a.v.) “Sizin En Hayırlınız, Kolu En Uzun Olandır.” Hadisini Kimin İçin Söylemiştir?

Hz. Zeynep(r.a.)  Kimdir?
Efendimiz(s.a.v.) “Sizin En Hayırlınız, Kolu En Uzun Olandır.” Hadisini Kimin İçin Söylemiştir?

Allah’ın(c.c.), Efendimiz’e(s.a.v.) eş olarak seçtiği Zeynep(r.a.) annemiz yetim, öksüz ve dullara sahip çıkması ile bilinen yardım etmek hususunda tam bir kahraman annemizdir. Eli çok mahirdir. Evde sürekli el işçiliği ile bir şeyler yapar ve daha sonra onları sergileyip satarak, sattığı ürünlerin parası daha eline gelmeden Allah(c.c.) yolunda infak eder. Bugünkü kermes ahlakı da bizlere Zeynep(r.a.) annemizden gelir. Zeynep(r.a.) annemiz hayatı boyunca infak edeceği paralara hiç elini dokunmamıştır. 

Hicretin 20. Yılı, Hz. Ömer’in(r.a.) halifeliği zamanında Zeynep(r.a.) annemizin evine bir elçi gelir ve ona ganimetlerden düşen pay olan 12 bin dirhemi verir. Zeynep(r.a.) annemiz elçiye: “Bana neden veriyorsunuz, başka peygamber eşlerine verseydiniz onlar bize taksim ederdi.” dese de elçi; “Bu zaten taksim edilip size düşen pay.” deyip 12 bin dirhemi teslim etmiştir. Bu durum karşısında Hz. Zeynep(r.a.) hemen bir bez parçası alıp gözünü kapatır ve yardımcısı Berze’ye; “Hemen bunun üstünü ört hemen.” der. Berze ganimetin üstünü örter ve Zeynep(r.a.) annemiz: “Elini daldır Berze.” der. Berze elini daldırır ve çıkan miktarı Zeynep(r.a.) annemizin dediği kişilere götürür. Bu şekilde yapa yapa onlara en son 580 dirhem kalır. 

Hz. Ömer(r.a.) bunu duyunca hemen Zeynep(r.a.) annemize bin dirhem daha gönderir ve “Bu sefer Zeynep kendisi harcasın.” der. Zeynep(r.a.) annemizin kapısı kapanır kapanmaz Hz. Ömer’in(r.a.) verdiği bu bin dirhem de ön kapıdan girer, arka kapıdan ihtiyacı olanlar için hemen çıkar. Hz. Ömer’in(r.a.) kendisine bin dirhem göndermesinden sonra Zeynep(r.a.) annemiz elini açıp dua eder: “Ya Rab! mal ile imtihan zordur sen beni bir daha Ömer’in göndereceği hediyelerle buluşturma.” Zeynep(r.a.) annemizin duası kabul olur ve aynı yıl vefat eder. 

Zeynep(r.a.) annemiz vefat edince Medine’de cenazesine o kadar çok dul ve yetim gelip “Şimdi bize kim bakacak?” diye ağlar, Aişe(r.a.) annemiz işte o zaman, Zeynep(r.a.) annemizin ne kadar dula, yetime baktığını anlar. Hatta bir gün Efendimiz(s.a.v.) buyurur: “Sizin en hayırlınız kolu en uzun olandır.” Annelerimiz bu hadisi duyunca “Acaba hangimiz hayırlıyız?” diye kollarının uzunluklarını ölçerler, en uzun kol Sevde(r.a.) validemizde çıkar. O zamana kadar hadisin manasını tam anlamayan annelerimiz, Zeynep(r.a.) annemiz vefat edince anlıyorlar ki kolu uzundan murat “daha çok infak eden, yardım eden, yetişen” manasındaymış. Ve anlarlar ki, bu hadisin muhatabı Zeynep(r.a.) annemizmiş. 

Yazar : Mehmet Yıldız

Diğer duyurular

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Cemaat Olmanın Önemi

Cemaat Olmanın Önemi Efendimiz(s.a.v.) meclislerle ilgili bir hadisinde şöyle buyuruyor: “Allah’ın(c.c.) yeryüzüne gönderdiği seyyah melekleri vardır. Bir meclis bulunca birbirlerine haber verirler: “Gelin falanca yerde

hayalhanem mehmet yildiz5 1 1 scaled

Resulullah’ın(s.a.v.) Vefatı

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Vefatı Bir gün Resulullah’a(s.a.v.) bir vahiy geldi: “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.”

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.

204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Template

Daha fazla bilgi, yakında…
204063a6 2 yatay61
78023aa2 3 5 1

Hayalhanem Külliye

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Garden

Daha fazla bilgi, yakında..
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Akademi

Daha fazla bilgi, yakında…
f81c03db f 7c95319a 7 6 3 1024x516 1
high rise building 1024x621 1

Hayalhanem Avrupa

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Mersin Foto 1 1
Hayalhanem Mersin Foto 2 1

Hayalhanem Mersin

Daha fazla bilgi, yakında…
Hayalhanem Istanbul Foto 1
Hayalhanem Istanbul Foto 2

Hayalhanem Istanbul

2019 yılında Beşiktaş’ta küçük kiralık bir daire ile İstanbul serüveni başladı. Bir süre sonra daha büyük bir yer arayışının ardından 2022 yılında Hayalhanem İstanbul 6 Katlı açıldı.